•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Vize Almanın Kolay Yolu

Yurtdışına ilk adım "VİZE"

Türkiye, Avrupa'nın birlik içindeki ülkeler arasında serbest dolaşım sağlayan uygulamasından 1960 yılında yararlanmaya başlamıştır ve birçok ülke ile karşılıklı vizeleri kaldırmıştır. Ancak 1970'li yılların sonlarına doğru Türkiye'de yaşanan politik gerilim ve istikrarsızlık üzerine 1980 12 Eylül askeri darbesi de eklenince Avrupa, Türkiye'den iltica amacı ile girişleri engellemek için seyahat serbestisini kaldırmış ve böylece Türkiye vatandaşlarına vize uygulamasına başlanmıştır. O yıllardan günümüze kadar birlik Avrupa'sı genişlemiş ve serbest dolaşım yeni ülkeleri birbirlerine bağlamış ancak Türkiye için vize, en yakın komşularını ziyaret etmek için hala zorunluluktur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize kalkacak mı? Serbest dolaşım yıllarına geri dönülecek mi? ve bu gibi sorular şöyle dursun vize yurtdışı seyahati için bir engel mi? sorusu mevcut uygulama için cevaplanması gereken en doğru soru bizce.

Cevabı Hayır! vize vardır ama engel değil kontrol amaçlıdır. Gerekli kriterlere sahip olanlar için sadece bir prosedürdür.

Vize bazı ülkelerin diğer ülkelere uyguladığı, ülkelerine giriş çıkışları, kontrolsüz girişleri, kontrolsüz çıkmayışları, mülteci akınlarını ve benzeri kitle hareketlerini engellemek ve kontrol etmek için bir dizi prosedürden oluşur. Yani “ benim ülkeme gelmek istiyorsan bu şartlara sahip olmalısın ve bu çerçevede ülkemde kalabilirsin “ şartlarının uygulamaya dökülmüş halidir. En büyük serbest dolaşım bölgesi olan 26 ülkenin topraklarının dahil olduğu Schengen Bölgesi için ortak başvuru prosedürü geçerlidir. Schengen, AB vatandaşları için serbest bölge, diğer ülke vatandaşları için “Schengen Vizesi” olarak bilinir.

Nasıl alınabilir? Nasıl alınamaz?

En çok tercih edilen ülkelerin dâhil olduğu schengen vizesi ülkeleri, bu birlik dışında yer alan İngiltere, Amerika, Kanada ve diğer ülkelerin vize başvuru noktaları ve biçimleri farklıdır.  Schengen vizesi için Konsoloslukların yetkili kıldığı başvuru merkezleri ( Örneğin Macaristan, Portekiz, Norveç ve Slovenya için Orange Vize ) yolu ile başvuru işlemini yapabilirsiniz. Tüm Schengen ülkeleri için başvuru prosedürü ( çok küçük farklar hariç ) aynıdır. Schengen dışındaki ülkeler ise genellikle konsoloslukları aracılığı ile başvuru kabul ederler ve vize için talepleri farklıdır.

Vize alabilmek için ilk yapmanız gereken pasaportunuzu çıkartmanızdır.  Gezi sürenizi kapsayacak tarih aralığında geçerli olan pasaportunuzu çıkarttıktan sonra, hangi ülkeye ne amaçla gitmek istediğinize ve hangi statü ile başvuru yapacağınıza göre değişen vize evrak listesini edinmeniz gerekmektedir. Bu listedeki tüm evraklar güncel ve istenen şekillerde olmalıdır, aksi takdirde ya tekrar evrak hazırlamak zorunda kalırsınız ya da ret yiyebilirsiniz. Evraklar içerisinde durum belirtir birçok yazı ve resmi form ile banka hesap hareketi, otel / uçak bileti ya da kalınacak yer için davetiye,  yurtdışı seyahat sigortası gibi gidişi ve dönüşü kuvvetlendirecek evraklar da istenmektedir.

Evrak hazırlık süreci bitince randevu ve başvuru adımına geçilir. Pasaportunuzda daha önce biometrik bilgilerinizin alındığını gösteren V.I.S. ibaresi var ise başvurulara bizzat gelmek zorunda kalmayıp, vize aracı hizmeti veren bir kuruma evraklarınızı verip, sonucu alınmış pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. Eğer V.I.S. ibaresi yok ise en azından biometrik kayıt işlemleri için başvuru merkezine bizzat gelmeniz gerekir ancak aracı bir kurum ile işlemlerinizi yapıyorsanız, vize takibinizi bu kuruma yaptırabilirsiniz.

Birçok kişi karmaşık ve mesai saatleri içerisinde gerçekleşen vize başvuru işlemleri için aracı vize şirketleri ile marifetiyle vize almaktadır.  Tatil Pusulası ‘da tecrübeli personeli ile başvuru öncesi tüm kontrolleri doğru yapan, adınıza randevu almaktan, pasaportunuzu sonuçlanma aşamasına kadar takip eden, bazen en hızlı şekilde alınması gereken vizeler, bazen en doğru şekilde yapılması gereken başvurular için hazır ekibi ile vize aracılık hizmeti vermektedir. Doğru başvuru ile evrak tekrarına düşmez, hızlı başvuru ile vadeliden zaman diliminde başvurunuz yapılır ve sonuçlandırılır. Kendiniz de vize başvurusu yapabilirsiniz ancak tatil pusulası ile yapacağınız başvuruda doğru ve konsoloslukların istediği şekilde hazırlanmış evraklar, doğru statü için ( çalışan, evli, ev hanımı vs.) doğru evraklar, vize başvurusunu kuvvetlendiren evraklar ile toparlanmış bir başvuru vize sonucunun olumlu ve istediğiniz tarihlerde olmasını kolaylaştırır.

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00