•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Uçuş Deneyiminin, Uçak Dışındaki Süreçte Geliştirilmesi

Avrupa Turu’na mı gidiyorsunuz?

Ya da Antalya’da Herşey Dahil Otellerden veya Tatil Köylerinden birisine mi?

Nereye gittiğinizi sorduk. Peki ya nasıl gittiğinizi sorsak? Cevabınız eğer uçak ise bizleri mutlaka dinleyin.

Uçağın içerisinde sanılan uçma deneyimi, aslında sadece uçakta yaşananlarla ilgili değildir. Uçağa binmeden önceki süreçler ve uçaktan indikten sonrası da uçuş deneyimlerinizin birer parçasıdır. Bu nedenle, bütünsel olarak değerlendirilmesi gereken uçuş deneyiminin geliştirilmesinin, özellikle uçak dışındaki bölümü ile ilgili sizlere yardımcı olacağına inandığımız bazı önemli hususlar hakkında bilgilendirmeler yapmak istiyoruz.

1. Havaalanına Geliş Planlamasını İyi yapın.
Gerek Yurt İçi gerekse de Yurt Dışı turlarından bir tanesine dahil olun, havaalanına ulaşımınızı çok iyi planlayın. Özellikle de Yurt Dışı Turlarından bir tanesindeyseniz ve gittiğiniz yerden geri dönmek üzere havaalanına gitmeniz gerekiyorsa, bu gidişi mutlaka düzgün planlayın. Alternatif ulaşım yolları dahil, en uygun ve ekonomik yolu seyahatinizden önce mutlaka öğrenin. Özellikle şehir trafiği, ulaşım araçlarının frekansı ve doğru noktalara gidip gitmediği gibi birçok konuda önemli bilgileri önceden edinin. Ayrıca birden fazla havaalanına sahip şehirlerde veya birden çok sayıda terminale sahip yerlerde, buna ekstra özen gösterin. Yanlış yere gitmeniz veya gitmeniz gereken yere zamanında ulaşamamanız, uçak dışındaki uçuş deneyiminizi olumsuz etkileyecektir.

2. Güvenlik Kontrol Noktasından Geçişinizi İyi Yönetin.
Yurdumuzdaki havaalanınlarında 2 tane güvenlik kontrol geçişi yapılmaktadır. Bir tanesi havaalanına girer girmez yapılan, diğeri ise bagaj ve kayıt işlemlerinizden sonra arındırılmış salona geçmeden önceki güvenlik kontrol noktasıdır. Bu noktalardan geçişinizi daha iyi yönetmeniz halinde, uçak dışındaki uçuş deneyiminizi geliştirebilirsiniz. Bu da nasıl olacak demeyin. Özellikle yeni sıvı taşıma ve uçakta taşınabilir materyaller konularındaki yeni düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olun. Bavulunuzu ve el çantanızı hazırlarken bunları mutlaka göz önünde bulundurarak kendinizi hazırlayın. Bavulun içerisinden çıkartılması muhtemel bir laptop veya baska bir elektronik vs varsa, bu güvenlik kontrol noktanızdaki geçişinizde sizlere sıkıntılar yaratacaktır. Çantanızda taşıdığınız 150 mililitrelik bir parfümün veya deodorantın veya spreyin, el çantanızdan bavulunuza yerleştirilmesi sıkıntılar yaratacaktır size. Uçuş daha başlamadan uçuş deneyiminizi geliştirmek adına bu kuralları daha önceden bilmeniz, buna göre önlem almanız, uçuş öncesi deneyimlerinizi geliştirecektir.

3. Uçak Biletini Alacağınız Havayolu’nda Elektronik Biniş ve Mobil Uygulamalardan Check-In İmkanı Olup Olmadığını Kontrol Edin.
Avrupa Turu ya da Yurt Dışında Tatil veya Antalya Tatil Köyleri seçimi farketmeksizin eğer uçak ile ulaşım sağlıyorsanız mutlaka havayolları arasından sizlere en uygun seçimi yapmaya özen gösterirsiniz. Ancak havaalanlarında size en çok zaman kaybettiren konulardan bir tanesi check-in (kayıt)  işlemidir. Uzun kuyruklar zaman kaybına neden olacak, zaman kısıtı nedeniyle veya iyi bir koltukta oturup oturamama veya yan yana oturamama ihtimalleri üzerinizdeki baskıyı arttıracak ve üzerinizde stres yaratacaktır. Bu da uçuştan önceki deneyimleriniz açısından olumsuz bir gösterge olacaktır. Biletin alındığı havayolunun elektronik biniş kartı ve mobil uygulamalardan uçuşa kayıt işlemi gibi olanakları olup olmadığını mutlaka öğrenin. Eğer bu uygulamalara sahipse, mutlaka elektronik biniş kartı ve mobil kayıt yapmayı tercih edin. Ya da kontuarlar bölgesi civarlarında konuşlandırılan elektronik makinalarda (KIOKS) kendi kaydınızı kendiniz yapın. Bu işlemi internet üzerinden de yapabileceğinizi unutmayın. Bu şekilde hem yer tutma hem de kontuar kuyruğunda bekleme süresini azaltma imkanlarına sahip olabilirsiniz. Havaalanına geldiğinizde de, online rezervasyon yapmış yolcuların bagajlarının kabul edildiği özel kontuarlardan bagajınızı teslim edebileceksiniz, ki bu kontuarlda genelde sıra olmaz bunu da unutmayın.

4. Uçuştan Önce, Tüm Gereksinimlerinizi Tedarik Edin.
Bildiğiniz gibi havaalanlarında genelde bir çok şeyin satın alınması, bütçelerinizi aşabilmektedir. Bu nedenle mümkünse yemek ihtiyacınızı, hediyelik eşya alımlarınızı, gittiğiniz ülke para birimi farklıysa (ki buna  Avrupa Turları dahil) , mevcut yerel paraların ilgili kurlara çevrilmesi konusunu şehirde daha uygun kur oranlarından halledilmesi gibi birçok konuyu havalanına taşımadan, merkezlerde halledin. Bu şekilde de ekonomik olarak uçuş deneyimi yaşama şansını elde edebilirsiniz. Bu da sizlerin deneyimlerinizi arttırma konuları arasında önemlidir ve de dikkat etmeniz gereken önemdedir. Bir de her şeyin havaalanında bulunmama ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

5. Uçuştan Önce İnternet İle İlgili İşlemlerinizi Halledin.
Havaalanlarının neredeyse tamamında internet ücretli olarak verilen bir hizmettir ve olağandan çok daha pahalıdır. Bu nedenle internet ile alakalı acil ve yüklü işlemlerinizi, internetin ücretsiz olduğu yerlerde hallederek havaalanına gidiniz. Özellikle maillerinizin indirilmesi, dosya iliştirilmiş maillerin alınması ve yollanması, banka işlemleri ve çeşitli uygulamaların indirilmesi işlemlerinin, internetin paralı verildiği yerlerde yapılması bütçelerinizi zorlayacaktır. Özellikle yurt dışındaki havaalanlarında fazlaca bir vakit geçirecekseniz, uçak bekleme sırasında film, oyun ve çeşitli eğlence araçlarının bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza indirilmesini sağlayın. Böylece bekleme sırasında sıkılmayarak uçuştan önceki deneyimlerinizi geliştirebilirsiniz.

6. İnternete Acil İhtiyaç Duyduğunuzda Farklı Bir Yol Uygulayın.
Acil olarak inernet ihtiyacı duyarsanız genel alanda internete çok fazla ücret ödemektense bir kahve veya başka bir içecek içmek suretiyle internetin ücretsiz olarak sağlandığı yerlerde oturmayı tercih edin. Bu şekilde internete daha ekonomik olarak ulaşabilecek ve interneti de daha rahat bir ortamda kullanma imkanı sağlayacaksınız. Özellikle bu alanlarda oturmayı tercih etmiyorsanız sizlere bir önerimiz daha olacak. Bulunduğunuz havaalanında danışmaya, o ülkenin vatandaşlarına havaalanındaki internet imkanlarını mutlaka sorun. Eğer bir noktada ücretsiz internet erişim varsa bunu bulma şansını yakalamanın yolu araştırmaktan geçmektedir.

7. Kesinlikle Uçağın Kapı Numarasını Takip Edin.
Havaalanında, özellikle de arındırılmış salonlarda uçağa gideceğiniz kapının yakınlarında olmaya gayret edin. Bazı havaalanlarında bulunduğunuz yer ve kapılar arasında çok uzun, bir anda yetişemeyeceğiniz mesafeler olabilir. Bu nedenle, uçağı beklerken geçireceğiniz zaman, özellikle de uçuş saatine yakınsa, uçağa gidilecek kapının yakınları olmalıdır. Bir diğer önemli konu, sakın filme veya müziğe dalıp kulaklıkla kendinizi havaalanındaki canlı ortamdan izole etmeyiniz. Unutmayın ki uçağa gideceğiniz kapı çeşitli sebeplerden dolayı değişebilir. Siz doğru kapıda beklediğinizi sanarak aslında değişen kapı nedeniyle uçağı kaçırabileceğinizi bilmeden zaman geçirirsiniz. Ama unutmayın ki, uçağı bu sebepten kaçıranların sayısı oldukça fazladır. Uçuştan önceki deneyimlerinizi arttırma yollarından bir tanesi de uçuğa gidilecek yerde ve zamanında orada olmaktan geçmektedir.

8. Havaalanlarında Uyumamaya Dikkat Edin.
İnsanlar havaalanlarında, özellikle uzun süreler beklemek zorunda olduklarında, oturdukları yerlerde veya zeminde bir an ve isteyerek uykuya dalarlar. Ancak bu şekilde uçuşlarını ve kendilerini riske atarlar. Yapılan anonslar, değişen kapı, her hangi bir gecikme veya bilgilendirme, bu kişilere kapalıdır. Hele bir de müzik dinleyerek bunu yapanlar için durum daha da vahimdir. Bu sebeple özellikle de yurtdışında bunlara çok özen gösterin. Kulağınız ve gözünüz monitörlerde ve anonslarda olmalıdır. Eğer yanınızda birisi yoksa  sizi uyandıracak, bir alarm kurun veya siz en iyisi derin uykulara dalmayın deriz.

9. Havaalanlarında Özel Salon Hizmetlerinden Yararlanıp Yararlanamayacağınızı Araştırın.
Özel yolcu salonlarına girip orada vakit geçirmek, havaalanlarındaki en konforlu ve ekonomik alanlardır ayrıca sundukları hizmetler de oldukça iyidir. Gerek kredi kartı sahibi olarak, sık uçan yolcu programı üyesi veya özel bir kart üyesi olarak bu tür özel yolcu salonlarından faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenin. Eğer bu tür programların veya kartların üyesi iseniz uçacağınız havayolunun veya programın yurt dışında gidilecek veya kullanılacak havaalanlarında olup olmadığını bilirseniz uçuş öncesi deneyimlerinizi olumlu yönde geliştirebileceksiniz.

10. Uçuş Dökümanlarınızın Seyahat Bitene Kadar Muhafaza Edin.
Gerek uçuştan önce gerekse de uçuştan sonra kısaca, seyahatinizin tamamlanmasına kadar,  pasaport, kimlik, voucher, bilet, biniş kartı, bagaj etiketi vb tüm evrakları evinize geri dönene kadar muhafaza edin. Seyahatinizin her aşamasında bu dökümanların korunması için ekstra çaba gösteriniz. Kendinize bir kontrol listesi oluşturun ve seyahatinizin birçok aşamasında bu liste ile evraklarınızın kontrolünü sağlayın. Evraklarınızdan herhangi bir tanesinin iyi muhafaza edilmemesi, uçuş dışındaki deneyimlerinizi olumsuz etkileyecektir. Ayrıca sizlere inanılmaz bir stresin yanı sıra maliyet yükleyecek evrak kayıplarından kendinizi uzak tutmak adına mutlaka çaba sarfedin.


 

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00