•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Tek Başına Tatil ( Solo Travel ) Yapmak İsteyenlerin, Tatilden Önce Cevaplaması Geken Sorular

Hayatın koşuşturmasından, sorunlardan sıkıldım, aşırı derecede yoruldum, ilişkim yeni bitti kafa dağıtmalıyım, yalnız kalmalıyım, tek başıma tatil yapmalıyım diyenler Tatil Pusulası olarak bazı hususlara dikkatinizi çekmek istiyoruz:

Amerika’lıların “Solo Travel” olarak adlandırdığı yalnız başına tatil, sadece yukarıda sayılan sebeplerden dolayı gerçekleşmemektedir doğal olarak. Çok daha gerçekçi sebeplere dayanan yalnız başına tatil kavramı, Türkiye’de gerekçelerini biraz daha duygusal sebeplere bırakmaktadır. Bu sebeple yalnız başına tatil yapma kavramının sebepleri arasında yukarıdaki örnekleri vermekteyiz.

Evet, yalnız başına yurt içi (Antalya Tatili veya Ege Tatili ki bu tatil köyleri veya otel tatili konseptinde de olabilir, yurt içi kültür turları da olabilir) veya yurt dışı tatili (yurt dışı turları ve kültür turları da olabilir) düşünenlerin, özellikle de bunu ilk kez gerçekleştirmeyi planlayanların, tatile gitmeden önce cevaplamaları gereken sorulara dikkatinizi çekmek istiyoruz.

1. Aşırı derecede utangaç ve çekingen misiniz?
2. Bir restoranda yalnız başınıza yemek sizi rahatsız eder mi?
3. Alışverişlerinizde genelde hep yanınızda birisinin yanınızda olmasını mı istersiniz?
4. Karar vermeden önce, hep birilerinin fikirlerini soranlardan mısınız?
5. Temel aritmetik konusunda başarısız olanlardan mısınız?
6. Yön ve yer bulma konusunda başkalarına bağımlı mısınız?
7. Kendinizi koruma ve sorunlarla başa etme konusunda zayıf mısınız?
8. Planlarınızın sonuçları farklı şekilde ortaya çıkarsa bu moral olarak sizi yıpratır mı?
9. Bilmediğiniz bir yerde yürümek, tanımadığınız bir ortamda bulunmak sizi rahatsız eder mi?
10. Yalnız başına film bile seyredemeyenlerden misiniz?

Eğer yukarıda sayılan sorulardan bir tanesine bile evet demek durumunda hissettiyseniz kendinizi, yalnız başınıza tatile çıkmadan önce oturup bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü tek başına tatille alakalı bilinmesi gereken tek bir kavram vardır, aslında buna en temel kavram da diyebiliriz. Bu  da “her an, sürekli olarak, her yerde yalnız başınızasınızdır”. Elbette şartlar değişebilir ve insanlarla tanışabilirsiniz gittiğiniz yerlerde. Ancak genel olarak yapılacakların çoğunda, yalnız kalacağınızı bilmek durumundasınız.

Bir sonraki yazımızda yalnız başınıza tatil yapmanın güzelliklerinden ve avantajlarından da bahsedeceğiz sizlere, ancak öncelikle yalnız başınıza tatil yapacak durumda olup olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra verdiğiniz karar, sizi daha mutsuz kılabilir. Peki yalnız başınıza tatile çıkmadan bütün bunları nasıl mı bileceksiniz? Tatil Pusulası olarak elbette sizlere ipuçları vereceğiz.

Öncelikle yalnız başınıza tatile gitmeden önce belirli bir süre, birçok şeyi yalnız başınıza yapmayı deneyin. Yalnız başınıza yemek yeyin, bir kafede yalnız oturun, sinemaya yalnız gidin, yakın bir yerlere yalnız gidin,  yalnız başınıza bu yerleri keşfetmeye çalışın. Bunun sonucunda kendinizi denemiş olursunuz ve yaptıklarınız sırasında hissettikleriniz de sizlere birer referans olacaktır. Özellikle bu ve benzeri şeyleri yaptığınız sırada karşılaşacağınız sorunlar ve bunlarla baş etme yeteneğinizi de sınamış olursunuz. Bu  zorluklar sırasında yaşayabilecekleriniz ayrıca sizlere bir geri bildirim verebilmektedir.

Aslına bakarsanız herkes kendisini biraz da olsa tanır. Bizler sadece bazı öneriler geliştiriyoruz. Yalnız başına seyahat etmek isteyenlerin, bu tür bir seyahatte neler hissedebileceğini, kişi en iyi kendisi bilir. Olası sorunları, yapılacaklar, genelde tüm zamanın yalnız başına geçirilmesi gibi konuların sizlere neler hissettirebileceğini en iyi siz bilirsiniz. Bizlerin tek tavsiyesi yalnız başına tatil yapmak isteyenlerin, bu gibi durumları önceden değerlendirip, tatil kararını bu şekilde almaları gerektiğidir. Tek amaç tatil amacına uygun olarak beklentileri deneyimlemek olmalı. Bunun için de mutlaka önceden değerlendirmeleriniz iyi yapınız.

 

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00