•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Tatilinizi Güzel Hatıralara Dönüştürebilmenin 10 Altın Kuralı

Bütün bir yıl bu an için çalıştınız, çabaladınız, sıkı bir kemer sıkma politikası uyguladınız, kendinizden ve arzularınızdan ödünler verdiniz ve nihayet tatile gitme vakti geldi çattı. Peki bütün bir yıl çalışıp, kısacık bir tatilde tüm yılın yorgunluğunu atmak, başımıza gelen, hatırlamak istemediğimiz ne varsa o yıla dair, geride bırakmak ve tüm bunları tatil ile alakalı güzel hatıralara dönüştürmek mümkün müdür? Tatil Pusulası olarak size tatilinizi güzel hatıralara dönüştürebilmenin 10 altın kuralını açıklıyoruz:

1. Yeni Şeyler Deneyin, Kendinizi Keşfedin.Tatile çıktığınızda ki bu yurt içi veya yurt dışı tatili olsun faketmez, her gün gündelik yaşantınızda yapmadığınız şeyleri yapmaya çalışın. Yıldızların altında gece bir şezlonga uzanın, doğanın tadını çıkartın, size yabancı olan yeni lezzetleri tadın, katılabiliyorsanız farklı kültürdeki bir dini nikaha dahil olun, farklı kültürleri keşfedin, yabancılarla konuşun ve korktuğunuz şeylerden birisini yapın gerekirse ve yeni deneyimler yaşayın, kendinizi de bu vesileyle keşfedin. Sınırlarınızı zorlayın ve belki de içinizde var olan farklı yetenekleri ortaya çıkartmaya çalışın.

2. Merak Edin ve Korkmayın.
Unutmayalım ki seyahat edebilme, tatile gidebilme ve yeni yerler görebilme bir ayrıcalıktır. Herkesin sahip olamayacağı bir imkandır. Bu sebeple yaratabildiğimiz fırsatı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir. Daha fazla merak ederek daha fazla şey keşfedebiliriz. İçerisinde yaşadığımız Dünya’ya daha farklı gözlerle bakarak, algılarımızı değiştirebilir ve içerisinde yaşadığımız Dünya’yı ve içerisindeki yerimizi daha iyi anlayabiliriz. Doğaya, ağaçlara, hayvanlara, yeni gittiğimiz yerlere, insanlara çok daha farklı ve merakla baktığımızda çok daha derinleri görebiliriz. Bundan asla korkmayın ve daha açık, daha girişimci olun.

3. Evden Uzakta Olmayı Sevin.Her yerde evimizdeki huzuru ve rahatlığı ararız. O halde neden evlerimizden uzaklaşıyoruz demeyin. Yine evimize döndüğümüzde “evim güzel evim” diyebiliriz ama unutmayalım ki hayat rutininde aynı şeyler yapmak, sürekli aynı biçimde yaşamak da monotonluğa iter bizi. Bu sebeple tatile gitmek, seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler ve insanlarla tanışmak her zaman eğlenceli ve heyecanlıdır. Hayatın rutininden bizleri epeyce uzaklaştıran bir fırsattır. Çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Evden uzakta olmayı da bu sebeple sevin.

4. Basit Şeylerden Bile Zevk Alın.
Evde yapmayacağınız en basit şeyleri yapın ve bunlardan zevk almaya bakın. Gittiğiniz yerde cadde üzerinde bir cafede oturun ve kahvenizi yudumlarken etrafınızı izleyin. Bulunduğunuz ortamda dünyanın nasıl döndüğünü görün, sahilde veya bir sokakta sabah yürüyüşüne çıkın, bir hamakta sallanarak gün batımını izleyin, şehirde bir parkta veya sahilde küçük bir piknik havası yaratın. Tatilde geçirdiğiniz her anın kıymetini bilerek dolu dolu yaşayın.

5. Ordan Oraya Koşturmayın.Tatile veya seyahate gittiğinizde oradan oraya koşturmayın. Unutmayın ki ne kadar çok yerden geçtiğiniz değil, geçtiğiniz yerlerin sizde ne kadar iz bıraktığı önemlidir. Belki çok kısa zamanda çok fazla yer görmeye çalıştınız ama hiçbir şey kafanızda kalmayabilir çünkü çok şey kaçırmış olabilirsiniz. Bu sebeple daha sakin ve sindirerek hareket edin geçtiğiniz yerlerin, gördüğünüz güzelliklerin tadını daha fazla çıkartın. Hem daha az para harcamış olacak hem de yaşadıklarınız hafızanızda daha çok yer etmiş olacak.

6. Tutkunuzu Kaybetmeden Anı Yaşayın.
Bilgisayar, telefon ve kameranızın içerisinde kaybolmayın. Bunlardan maksimum düzeyde uzak durun ki anın tadına varabilesiniz. Yaşadıklarınızdan, gördüklerinizden daha fazla zevk almak için tutkulu olun ve tatilinizin hiç bir anını kaçırmayın. Ne kadar zor şartlara katlanarak tatile gittiğinizi hatırlayın, bu sizi, anın tadını çıkartmak konusunda dinamik tutacaktır. Ayrıca sürekli ayık tuttuğunuz bu odak, algılarınızın sürekli açık kalmasını sağlayarak daha derin deneyimler yaşamanıza olanak sağlayacaktır.

7. Anların Ve Hatıraların Değerini Bilerek Hareket Edin.Materyalist zevkler bir an yaşanır ve biter. Daha açık konuşmak gerekirse markalı bir çanta satın alırsınız, kullanırsınız ve bu kullanımdan elde ettiğiniz değer biter ve unutulur. Kimse yıllar sonra bu marka bir telefon kullanmıştım harika bir deneyimdi demez. Veya bir kadının bu marka bir çanta kullanmıştım zamanında ne harika bir duyguydu diye bir anı anlattığını duymayız. Anıları ve hatıralarımızı dolduran şeyler anlar ve deneyimlerdir. Üstelik bizimle beraber yıllarca yaşarlar. Bunu bilerek hareket edip, daha fazla deneyime konsantre olmalı ve anların tadını daha fazla çıkaratarak, değerlerini bilmeliyiz.

8. Etkileşim Kurun, İlgilenin, İletişim Kurun ve Dinleyin.
Unutmayın ki en büyük deneyim ve hatıralarımız insanlarla ilgili olanlardır. Tatilde de en hatırda kalan kavram, gittiğimiz yerlerde tanıştığımız insanlardır. Tatil boyunca diğer tatilciler ve yerel insanlarla etkilşim halinde olun , iletişim kurun. Kültürlerini anlamaya çalışın , sorular sorun ve onları dinleyin. Etrafınızdaki insanlarla sürekli ilgilenin ve mümkün olduğunca fazla şey öğrenmeye çalışın. Bu arada kendi kültürel değerlerğinizi de paylaşmayı unutmayın. Bu şekilde etkileşimi arttırabilirsiniz. Aranızda farklılıklar bulunan insanlarla benzerlikleri ön plana çıkartarak ortak paydalara gelmeye çalışın.

9. Daha Açık ve Anlayışlı Olun.
Yeni yerler, kültürler ve insanlar tanırken daha açık ve anlayışlı olun. Gördükleriniz, yaşadıklarınız ve tanıştığınız insanlardan elde ettiklerinizi yargılamadan, size uygun olmadığını dile getirmeden ve anlayışlı biçimde karşılayarak farklılığa odaklanın. Bu ortamı,  kültürü ve insanları daha iyi anlamanıza yardımcı olacağı gibi, ufkunuzu da genişletecektir. Önemli olan sizlere ve kültürünüze uygunluğu değil, görmüş olduğunuz farklılıkları algılayış ve anlayış biçiminizdir.

10. Etkileşimci Olun ve Deneyimlerinizi Paylaşın.Gittiğiniz yerlerdeki yerel insanlarla ticari anlamda da etkileşimci olun. Yerel ürünlerden satın alın, sokakta yerel insanlara gerektiğinde yardım edin ve kafede/restoranda birlikte oturun ve etkileşim içerisinde olun. Unutmayın ki bu tür seyahatler ve tatiller müthiş deneyimlerdir. Kendinizi ve dünyamızı keşfetmek için mükemmel fırsatlardır. Bu deneyimleri hafızalarınıza kilitlemeyin ve tatil bittiğinde deneyimlerinizi herkesle paylaşın. Bu paylaşımlar hatıralarınızın değerlerini arttıracak ve çevrenizdekilerin de dünyayı farklı bir gözle görmesine ve dünyayı farklı algılamalarına yardımcı olacaktır.

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00