•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Tatili Tek Başına Bir Kadın (Solo FemaleTraveler) Olarak Yapmanın 10 Altın Kuralı.

   Daha önceki yazımızda tek başına (Solo Travel) seyahat etmeden önce cevaplanması gereken sorulardan ve tek başına seyahat etmenin detaylarından bahsetmiştik. Elbette bir kadın olarak tek başına seyahat edecekler için, daha detaylı bilgileri vermek zorunda hissettik kendimizi. Genelde tek başına bir kadın olarak seyahat etmek, kültürümüzde çok yaygın olmasa da arkadaşınız, kuzeniniz veya başka bir akrabanız ya da dostunuz sizi son anda yalnız bıraktıysa ve seyahatinizi iptal etmek istemiyorsanız ve bir kadın olarak seyahate yalnız gitmeye karar verdiyseniz ki bu ister Paris Turu Roma Turu gibi şehir turları olsun isterse de Uzak Doğu Turları, Asya Turları, Orta Avrupa Turları gibi birçok şehir gezisini kapsasın, Tatil Pusulası’nın bu konuda size yardımcı olabilecek bazı önerileri bulunmaktadır.

1. Özellikle yurtdışına seyahat planlıyorsanız, o ülkenin kıyafet konusundaki kültürünü mutlaka araştırarak ve öğrenerek gidin. Hindistan, İsrail, Uzak Doğu ülkeleri, Müslüman Ülkeler vs her ülkenin bir kıyafet kültürü bulunmaktadır. Bunlar hakkında bilgi sahibi olursanız, bavulunuzu hazırlamadan önce gerekli tedbirleri almış ve gittiğiniz ülkedeki kıyafet kültürüne yakın veya kabul edilebilir bir kıyafet seçimiyle de rahat etmiş olursunuz.

2. Bavulunuzu hazırlarken, bugüne kadar ihtiyaç duymadığınız ama önemli olan bazı materyalleri mutlaka koyun. Yanınızda her zaman bir el feneri bulundurun sakın el fenerini ne yapacağım demeyin özellikle geri kalmış ülkelere seyahat ediyorsanız, tropikal iklimi olan bir yer seçtiyseniz, her zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Özel günleriniz için ihtiyaç duyacaklarınızı mutlaka bavulunuza koymayı unutmayın, çünkü gittiğiniz yerlerde satın alma eylemini gerçekleştirmek her zaman kolay değildir. Yanınıza mutlaka bir ufak düdük koyun. Düdük de ne işimize yarar demeyin sakın. Hiç kullanmak zorunda kalmasanız bile, gruptan farkında olmadan koptuğunuz bir tropikal orman gezintisinde sesinizi duyurmanıza yardımcı olabilir. Zaten ne kadar yer kaplayabilir ki? İster uçakla, isterse trenle seyahat edin veya şehirler arasında otobüsle, yalnız olmadığınız yerde horlayanlar ya da gürültü yapanlar mutlaka olacaktır. Bu sebeple kulak tıkaçları çok önemli. Alarmı olan bir saati mutlaka yanınızda bulundurunuz. Telefonunuzun bataryası gece biterse, şarja takmış bile olsanız telefonunuzu gece elektrikler kesikse, telefon alarmı sizi uyandırmayacak. Bir çok şeyi kaçırma ihtimaliniz olur dikkat! Son bir uyarı da sigara içenlere. Mutlaka çakmağınızı taşıyın. Unutmayın ki kötü niyetli insanların ilk iletişim kurma yöntemi sigaranızı yakma çabası olacaktır!

3. Yanınıza mutlaka kullanılmış eski bir telefon alın. Onu da yanınızda taşıyın ve önemli tüm numaraların bu telefonda da kayıtlı olmasını sağlayın. Kendinize ait telefonunuz çalınabilir veya kaybolabilir ya da şarjı bitebilir. Bu nedenle bataryası daha uzun dayanabilen ve ucuz bir telefonu yanınızda taşıyın. Gittiğiniz ülkede kendinize ön ödemeli bir sim kart alın ve konuşmalarınızı bundan yapmaya çalışın. Kaldığınız otelden rehberinize, birlikte olduğunuz grupta iletişim kuruduğunuz bir kaç kişiden gittiğiniz ülkedeki konsolosluğa kadar önemli numaraları kaydedin. Ufak bir zehirlenmeden kaybolmaya kadar her an yardımınıza koşabilecek yakın birilerini arama şansınızı muhafaza etmeniz, hayati önem taşımaktadır.

4. Gittiğiniz ülkelerde yeyip içtiklerinize çok dikkat edin lütfen. Eğer alkol alıyorsanız üstelik daha önce tatmadığınız lokal bazı kokteyller veya içkiler içiyorsanız daha da dikkatli olun. Sizde nasıl bir etki yaratacağını kestiremeyebilirsiniz. Kesinlikle yabancı bir ülkede, bir kadın olarak kendinizi kaybedecek şekilde alkol almayın. Ama bundan çok daha önem arz eden bir konu var ki dikkatinizi çekmek istediğimiz. Gözünüz hep içkinizde olsun ve sakın içkinizi bir yere bırakmayın. İçkiniz veya içeceğiniz sürekli olarak elinizde olsun ve gözünüz de üzerinde.

5. Gittiğiniz ülkelerde veya seyahat edilen grup içerisinde bulunan herkesi, özellikle de yalnız erkekleri analiz edin ve sizlere yanaşmak isteyenler konusunda hep temkinli olun. Yeteneğinizle bu insanları analiz edip değerlendirmeye çalışın ve asla tamamen kimseye güvenmeyin. Grup içerisinde seyahat ettiğiniz insanlardan uzaklaşarak, yeni tanıştığınız insanlarla münferit programlara ve eğlencelere katılmayın.

6. Eğer bir rehber eşliğinde bir tura katıldıysanız, rehberin önerdiği programlara katılın. Yalnız başınıza münferit bir program yaptıysanız da kaldığınız yerde ki diğer seyahat severlerin konuşmalarına kulak vermeye ve programlarını öğrenmeye çalışın. Özellikle gidilen yerin seyahat rehberine birazcık zaman ayırmanız ve incelemeniz sizlere yardımcı olacaktır. Eğer bir otelde kalıyorsanız resepsiyondan veya müşteri ilişkilerinden de fikir alabilirsiniz. Ancak hostelde kalıyorsanız bunu tavsiye etmiyoruz çünkü kişisel fikrini söyleyebilir ve subjektif yaklaşım göterebilir.

7. Seyahate çıkmadan önce mutlaka pasaport, kimlik gibi seyahat dökümanlarınızn fotokopisini çekin. Ayrıca tarayıp bilgisayar ve telefonunza kaydedin. Kendi e-mail adresinize de bu kopyayı atmanız fayda sağlayacaktır. Seyahatiniz sırasında sürekli olarak pasaportunuzu yanınızda taşımanıza gerek yok. Kopyasını taşımanızın yeterli olacağı yerlerde, pasaportunuzun kopyasını taşıyın. Kaldığınız yerde bırakacağınız değerli eşyalarınızı mutlaka güvenli bir kasaya teslim ediniz ve bunun için makul ücretler ödemekten kaçınmayın. Kaybolacak bir pasaport, cep telefonu ve içindeki veriler sizlere ödediğinizin misli kadar sıkıntı yaratacaktır.

8. Seyahatiniz sırasında kendinizi sürekli dinamik tutun. Yabancı bir yerde ve yalnız olduğunuzu hep hatırlayın ve bunu size unutturacak anların da olacağını unutmayın. Kendinize bunu sürekli olarak hatırlatmak zorunda olduğunuzu hatırlatacak biçimde dinamik kalın. Rutin yaşamınızdan biraz daha şüpheci olmanız, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Daha fazla sorgulayın ve irdeleyin bu sizin bazı gerçekleri daha kolay görmenizi sağlayabilir.

9. Seyahate çıktım ve  kafa dinlemek istiyorum diyebilirsiniz. Telefonların çalmasından mesaj seslerine, maillerden diğer bildirimlere kadar her şeyden uzak kalmak istiyorsunuz. Anlayışla karşılıyoruz ancak sakın telefonunuzu kapatmayın. Şarjınızı sürekli kontrol edin ve teknolojinin tüm rahatsız edici etkilerine rağmen, ona ihtiyaç duyacağınız bir anda mutlaka ulaşılabilir olmasını sağlayın. Yanınızdan ayrımayın.

10. Sezgilerinize, yaşam tecrübenize ve kendinize güvenin. Kendinizi herkesten daha iyi tanırsınız. Bu sebeple yanlış olduğunu hissettiğiniz herhangi bir konudan hemen uzak durun. Her ne kadar seyahat etmek keşfetmek, yeni yerler görmek ve heyecanlar anlamlarına gelse de, yanlış olduğunu gördüğünüz, kötü hislere kapıldığınız veya sizi rahatsız eden bir duyguya kapıldığınızda bunu farkedip ilgili ortamdan, olaydan veya kişiden uzaklaşın.

 

 

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00