•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Tatil Öncesi Şiddetlenen Selülit Savaşını Sona Erdiriyoruz

“ Ben selülitlerimi seviyorum ve onlardan çok memnunum” demiyorsanız, o zaman yazımızı mutlaka okumanız gerekiyor. Bir kadının ömrü içerisinde defalarca savaşlar verdiği önemli bir yere sahiptir selülit konusu. Sıkıldınız değil mi? Selülit genetik midir? Selülit annemden mi miras kaldı? Selülitten kurtulmanın bir yolu var mıdır? Binlerce soru ve birbirine benzemeyen çok cevap var elinizde. Hemen her yöntemi deniyorsunuz ve azalan, selülit yerine hep banka hesaplarınız mı oluyor? O zaman Tatil Pusulasi olarak bazı bilgileri sizler için derledik ve içerisine yorumlarımızı serpiştirdik. Siz de, selülit konusunda kafa karışıklığı yaşayanlardansanız, yazımıza bir göz atınız.
Öncelikle selülitin ne olduğundan bahsetmemiz gerektiğini düşündük. Ne olduğunu, nasıl oluştuğunu bilmeden, selülitle savaşınızı kazanma şansınız da yoktur. Özellikle bu denli bir bilgi kirliliğinden kaynaklanan kafa karışıklıkları da cabası.

Peki nedir bu selülit?

Selülit, aslında varolan hastalıklardan birisidir ve tıpta bilinen adı Hidrolipodistrofidir. Evet selülite etki eden faktörlerden bir tanesidir genetik yapımız, ama tek başına sebebi bu değildir. Yani selülit aslında bilindiği üzere kaderimiz değildir. Ama selülite asıl sebep olan şey genetikten de önce hormonal yapılarımızdır. Özellikle kadınlarda görülmesinin sebebi, yumurtalıklardan salgılanan folikülin (FSH) hormonunun (dokular içerisinde suyu tutma özelliği bulunması nedeniyle selülit oluşmasına sebep olabilen) artıması ile birlikte selülit hayatımıza daha çok girmeye başlar. Ayrıca dolaşım sistemimizdeki bazı bozukluklar da selülit oluşumuna etki etmektedir. Selülitler, damar yollarında oluşmaktadır ve ortaya çıkmasından sonra da damarları sarmakta ve de sıkmaktadır. Burada kastettiğimiz şey damarlarımızdan çıkan su, öncelikle dokularda birikmekte sonrasında ise, burada ödem artışları meydana gelmektedir. Sonra da bahsedilen bu dokularda su, tuz ve yağ molekülleri birikmekte ve metabolizmamız tarafından kullanılmayan bu molekülle,r selülit olarak yerleşmektedir. Deri altında sertleşen doku arttıkça, cilt içeri doğru çeklip selülit görünümünü ortaya çıkartmaktadır.

Selülitle alakalı o kadar çok şey yanlış biliniyor ki, bunların düzeltilmesi için çok daha fazla ve detaylı bilgi ihtiyacı bulunmaktadır. Kadınlarda özellikle basen, kalça, bacak bölgelerinde bu tür oluşumların görülmesi kilo ile alakalı değildir. Zayıf diye nitelendireceğimiz insanlarda da selülit oluşumlarını görmek mümkündür. Selülit özetle genetik etkiler sonucu ortaya çıkan bir hastalık olsa da, genel bir bakış açısıyla dolaşım ve hormonlarla ilgili bir sorundur. Dolaşım ve hormonal düzensizlikleri olanlarda daha fazla görülebilen bir sıkıntıdır.

Peki selülitten kurtulmak için neler yapılması gerekiyor?

• Hiçbir jel ya da ilaç tek başına selülitinizi yok etmez.
Unutmayın selülitli bölgelerinize sadece krem ve jel gibi maddeler uygulayarak, selülitten asla kurtulamazsınız. Ayrıca bilinçsizce kullanılan ve uygulanan bu tür ilaçlarla selülitinizi daha kötü hale getirebileceğinizi unutmayınız. Tek başına bir cilt problemi olmaması sebebiyle selülitten kurtulmak için selülitin kendisi ile alakalı işlemleri yapmak daha doğru olacaktır.

• Bilimsel olarak sonuçları kanıtlanmamış terapi programları tek başına selüliti yok etmez.
Özellikle sonuçları kanıtlanmamış, bilimsel açıklamaları olmayan pahalı terapilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bilimsel olarak kanıtlanmış, sonuçları görülmüş programların da tek başına selülit tedavisinde kalıcı çözümler üretmeyeceği konusunda birçok kişi fikir birliğine varmıştır.

• Genetik olarak selülit kaderiniz değildir.
Bu inanışı bir kenara bırakıp genetiğin selülit oluşumuna etki ettiğini ancak hormonal yapıyı dengeye getirmek, doğru beslenmek, egzersizler yapmak ve doğru tedavi yöntemlerini uygulayarak selülitten kurtulabileceğinizi unutmayınız.

• Selülit yapısal bir sorundur ve yaşla alakalı değildir. Hangi yaşta olursanız olun selülitten kurtulabilmeniz mümkün olabilmektedir.
İster ergenlikte, ister doğumdan sonra isterse de menopoza girdikten sonra olsun selülit problemini çözme ihtimaliniz olduğunu unutmayınız. Selüliti tespit ettiğiniz andan itibaren, doğru egzersiz, doğru beslenme ve tedavi yöntemleriyle selülitten kurtulabilirsiniz.

• Selülite engel olabilmek için doğru egzersizleri yapın.
Kadınlarda kalça, basen ve bacaklarda yaklaşık olarak 90’ın üzerinde kas bulunmaktadır. Özellikle selülit olan bölgelerdeki kasların çalıştırılması, bu bölgeleri sıklaştıran ve bu bölgelerdeki kan dolaşımını arttıran hareketlerle selülitlerin ortadan kaldırılmasına olanak sağlayabilirsiniz. Bu nedenle selüliti yok ettiği söylenen, özellikle de ağır olan sporlardan kaçının.
Tek başına hiçbir yöntem selülit tedavisine yeterli değildir. Selülitten kurtulmak için öncelikle ne olduğunun, neden oluştuğunun iyi bilinmesi, doğru beslenme, doğru egzersiz ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Selülitin tedavisinde izlenilecek yol

1. Medikal destek. Mutlaka bu konunun uzmanı Doktorlardan destek alın.
2. Selülit konusunda profesyonel beslenme uzmanlarıyla görüşün.
3. Yine profesyonel spor destek uzmanlarından, bölgesel egzersizler için bir programa danışın.
4. Bol bol su için ve bunu günlük hayat ritminizde disipline edin.
5. Stresten uzak durun

En önemli önerimizi sona sakladık. Hayattan mutlaka keyif almaya bakın, mutlu olduğunuz şekilde yaşayın, bol bol tatile çıkın ve unutmayın ki hiçbir erkek, kadındaki selüliti,  bir kadının kafasına taktığı kadar büyük bir sorun olarak görmez. Kendinizi güzel hissettiğiniz sürece , bu enerjiniz herkesi etkisi altına alacaktır.

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00