•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Tatil İçin Para Biriktirmenin Püf Noktaları

     Tatil yapmak için çok isteklisiniz, çok da ihtiyacınız var fakat tatilinizi iptal etmek için de çok önemli bir bahaneniz bulunuyor: “Param Yok”! Sanırım Tatil, en öncelikli tasarruf tedbirleri kapsamına aldığımız harcamalarımızdan birisidir. Aslında kendinize ne kadar haksızlık ettiğinizin farkında değilsiniz. Bütün bir yıl çalışıp kendinizi ödüllendirebilmeniz için bir çözümünüz var aslında. Elbetteki tatil parası biriktirmek. İyi de zaten zar zor geçiniyorum nerden para biriktireceğim demeyin sakın, size tatil paranızı nasıl biriktireceğinizi açıklıyoruz :)

Başlamadan önce lütfen bir kalem kağıt alın ve yazmaya başlayın sonrasında ise önerilerimizi okuyun ve ne kadar haklı olduğumuzu görün :) Lütfen önce Kira, kredi, elektrik, su, telefon vb sabit olarak her ay yaptığınız harcamaları not alın. Hemen sonrasında sinema, sigara, alkol, kafe ve restoran gibi keyfi harcamalarınızı not alın. Eğer bütün bunları hatırlayamıyorsanız bir gün belirleyip o günden itibaren harcamalarınızı not alarak da ilerleyebilirsiniz. Çok açık biçimde göreceğiniz şey şu olacak "Meğer ne kadar çok şeye para harcıyormuşum" Özellikle listenizde Plansız Satın Alma Davranışı gerçekleştirdiğiniz kalemlerin fazlalığına hayretle bakacaksınız.  Şimdi sıra geldi para sebebiyle tatil yapamayacaklarını düşünenelere, tatil için ekstra kaynak yaratmadan para biriktirme yollarından bahsetmeye:

1. Kahveyi Kesin!
Özellikle kahve severlere sesleniyoruz ve kendilerini bir konuda uyarıyoruz. Unutmayın ulusal ve uluslararası kahve zincirleri de sizi çok seviyor. Bir kahve için ortalama harcanan para 7-8 lirayı bulabiliyorken asla sadece kahve içmiyorsunuz. Yanında yiyeceğiniz bir tatlı veya içeceğiniz bir su ile birlikte bu rakam çok daha artıyor. Ancak sadece kahve bile içiyorsanız ve haftada 2-3 kez bunu yapıyorsanız aydaki bütçenize olan maliyeti ortalama 50-60 liraları bulabiliyor. Kafelerde kahve içme alışkanlığınızı azaltarak senede yaklaşık 500 TL’lik bir bütçeyi koruyabileceksiniz ama ben kafelere giderim diyenlerdenseniz frekansını düşürmek suretiyle yılda 250 TL’niz cebinizde kalacak rakamları toplayarak devam ediyoruz :)

2. Evde Yemek Yapın!
Yılda restoranlara ödediğiniz para ise çok daha ciddi boyutlarda. Evet ofiste, plazalarda veya evden uzakta herhangi bir yerde çalışıyorsunuz. Şirketinizin de öğle yemeği için destek vermediğini varsayarsak bu ve benzeri durumlarda yemek harcamaları kaçınılmazdır. Ama burada da tasarruf edilebilecek noktalar yok değil. Daha ekonomik şekilde yemek yeme yolları da var. Ancak akşam yemeklerinde dışarıda sürekli biçimde yemek yiyenlerin mutlaka evde yeme alışkanlıklarını arttırmalarını öneririz. Akşam yemeklerine kişi başı harcamanız 20-30 tl civarındadır. Evde yemek yapmak , bilmiyorsanız bunu öğrenmek size yılda çok ciddi biçimde tasarruf sağlayacaktır. Dışarıda harcanan yemeklerin maliyeti aylık 700-800 liraları bulurken bunu evde yemek yaparak yarı yarıya düşürme şansınız vardır. 400 lira yılda ilave tasarruf sağladık önceki 250 lira ile 650 lira cebimizde :)

3. Arabanıza Daha Az Binin!
Araba düşkünlüğümüz hat safhada. Markete bile arabayla gidenleriniz vardır. Arabası olmayıp da taksiyi kullananlar sizleri unutmadık :) Sadece toplu taşıma araçlarına binebilenler bile bu ulaşım masraflarından zaman zaman tasarruflar sağlayabilirler. Havaların ve de zamanımızın müsait olduğu zamanlarda yakın mesafelerde yürümek, toplu taşıma araçlarını daha fazla kullanmak, özellikle arabası olanlarda çok ciddi tasarruflara yardımcı olabilmektedir. Aracın yakıt gideri, eskime payı, bakım ve onarım maliyetleri her şekilde düşecektir. Özellikle aracı olanların yılda edebilecekleri tasarruf 1.000 liraları bulabilmektedir. 4-5 depo az benzin demektir bu. Her gün 1 defa toplu taşımaya daha az binmek veya bunu havanın müsait olduğu zamanlarda yapabilmek yılda en az 250 lira tasarruf sağlamaktadır. 650 liramız vardı etti 900 lira.

4. Tek Bir Telefon Kullanın!
Hepimizin evinde aşağı yukarı sabit telfonlar vardır değil mi? E cep telefonu ile alakalı soruyu atlıyoruz doğal olarak Peki her ikisinin de varlığını yıllardır kabul ettiğimiz gerçeğine ne dersiniz? Sabit telefonlarımızı neredeyse hiç kullanmıyoruz, o zaman neden düşük de olsa para ödüyoruz? 20-25 liranın altında fatura gelmeyen ve hiç kullanılmayan bir hizmet gereksiz değil midir sizce de? Ya da mobil telefon paketlerimiz. Hepimiz gereksiz kullanmadığımız ölçülerde paketlere abone değil miyiz? Neden gerçek kullanımız ölçüsünde olan paketlere geçmiyoruz? Senede 250 liramızı kurtardık demek olur bu. 900 vardı etti 1.150 lira.

5. Seyahat Hizmeti Sağlayan Şirketlerin E-Bültenlerine Üye Olun!
Havayolu, seyahat acenteleri vb hizmet sağlayıcılarının elektronik bültenlerine üye olmaktan çekinmeyin. Sene içerisinde kampanyalı olan hiçbir promosyonu kaçırmazsınız. Sene içerisinde mutlaka uçak ve otobüs biletleri alıyorsunuz. Bir yerler gidip kalıyorsunuz. Neden daha fazla ödeyesiniz? Son anda bile gitmeye karar verseniz, en ucuz bileti alabilmeniz bu promosyon bilgilerine ulaşabilmenize bağlıdır. Bu hizmetleri sağlayan şirketlerin elektronik bültenlerine kaydolun ve mutlaka tasarruf sağlayın. Senede 100-200 lira arasında tasarruf sağlamanız içten bile değildir. 150 lira daha tasarruf ettiğinizi varsayalım 1.150 vardı toplamda 1.300 liraya ulaştık.

6. Evde Enerji Tasarrufu Sağlayın!
Evdeki enerji tasarruflu olmayan tüm ampüllerinizi değiştirin :) 1 enerji tasarruflu ampul ayda en 2 lira daha az elektrik faturası demektir. 10 ampülünüzü değiştirseniz 20 tl en azından tasarruf etmiş olursunuz ki bu yılda 250 lira daha yapar. Sakın gülmeyin basit gerçekler ama tatil için para biriktiriyoruz 1.300 vardı elimizde 1.500 liraya ulaştık.

7. İkinci El Satın Almaları Değerlendirin!
Satınalma yaparken hep yenisi hep en iyisi peşinde koşarız. Niye? Sanırım bu kültürel bir olgu ve lükse düşkünlüğümüzle alakalı olabilir. Peki neden satın alacağımız şeyi 3 ay sonra alabilecekken fiyatının zirvesinde satın alırız? Aciliyeti yoksa fiyatın ucuzlamasını bekleyebiliriz. Özellikle teknolojideki devir hızı bu kadar düşmüşken neredeyse her gün yeni teknolojiler ortaya çıkarken bir önceki teknolojinin fiyatı ucuzlayacaktır. Ya da neden bazı konularda ikinci el satın almalar gerçekleştirmiyoruz? Senede 2 adet teknoloji satın almasında elde edebileceğimiz tasarruf inanın 500 liraları çok rahat bulabilir. Elbette bu tasarrufu satın alma davranışımıza dikkat ederek hizmet ve diğer ürünlerle alakalı satın alma davranışlarında da uyguladığımızda bu rakam kesinlikle düşük bile kalacaktır tasarruf adına. 1.500 liramız vardı ve 2.000 liraya ulaştık bile.

8. Kullanılmayan Eşyalarınızı Satın!
Hemen hepimiz evimizde yıllanmış eşyaları hala barındırırız. Manevi değeri olanlar hariç gereksiz yere evde durur ve bir işe yaramaz. Halbu ki kullanmadığımız kıyafetler dahil modası tamamen geçmeden daha fazla yıpranmadan neden elden çıkartmayız. Evet yanlış duymadınız eski ne varsa kullanılmayan yerine yenileri alınmış olan kıyafet, televizyon, ütü, mutfak aleti, masa, sandalye vb ne varsa ihtiyaç duyulmayan kullanılmayan ve yerine yenisi zaten alınmış olan hemen hepsini satın. Az demeyin senede 500 liralık satışlar yapabileceğinizi göreceksiniz abartılı mı geldi? İyi düşünün: Kullanılmayan kulaklıklar, seyredilmeyen filmeler, elektronik ekipmanlar, halı, kilim, havlu, kablolar, masa üstünde kullanmadığımız bilgisayarlar, elektrik aksamları size daha ne kadar sayabiliriz? Hepsini elden çıkartın. Elimizde tasarruf ettiğimiz rakam 2.500 lira oldu.


9. Daha Az Sigara ve Alkol Tüketin!
Sigara ve içki içenlere de bir iki çift sözümüz var :) Özellikle de dışarıda içenler. Senede içtiğiniz (özellikle de dışarılarda içilen yeniden vurgulayalım) içkilere ödenen paralar malumunuz. Sigaraya ne demeli bir paket normal sigaraya ödenen paralar 7-10 lira arasında değişmektedir. Tamamen bırakamıyorsunuz tamam ama neden daha az içmeyesiniz. Ortalama bir içici iki günde bir paket bile içse ayda 150 lira yapar. Ayda sadece 1 paket daha az içmek demek senede neredeyse 120 lira tasarruf sağlar. Dışarıda içilen içkiden de tasarruf etseniz 130 lira da o yapsa size 250 lira daha tasarruf demektir. 2.500 liramız 2.750 lira oldu.

10. Kupon, Promosyon ve Bonus Biriktirin!
Marketlerde, mağazalarda, hizmet satın aldığınız yerlerde kupon, kart, indirim kampanyalarını kaçırmayın. İndirim kuponlarından market alışverişlerinizdeki bonuslara kadar 3-5 liralık da olsa  mutlaka kazanç sağlamaya çalışın. Bunlar senede sizlere farkında olmadan ciddi tasarruflar sağlayacaktır. Ayda market, hizmet, ürün vb tüm alışverişlerinizde 10-20 tl kazanç sağlayabilirseniz ki bu çok mümkün senede 250 lira daha tasarruf sağladınız demektir. Ne etti 3.000 lira senede ilave bir tasarruf sağladınız. 3.000 lira ile nerede isterseniz bu bütçeye uygun tatil yapabilirsiniz. Demek ki tatil için para biriktirmek hem de bunu yeni kaynak yaratmadan yapabilmek mümkün.

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00