•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Sorumlu Seyahat (Tatil) ve Sorumlu Turizm Nedir

 Sakın tatile giderken sorumluluk da neyin nesidir demeyin. Dünya’da Sorumlu Seyahat ve Sorumlu Turizm kavramları çok ciddi biçimde yerlerini güçlendirmektedir. Üstelik hem tatilciler hem de turizmciler açısından, hatta global bir yaklaşımla Dünya’mızın korunması açısından bakıldığında, herkesin daha fazla önem göstermesi gereken konulardan bir tanesidir.

Dünya’nın en büyük sektörlerinden bir tanesi olan Turizm sektörünün Dünya’mızı korumak adına da etkisinin büyük olacağı aşikardır. Turizm sektörünün bu denli gelişmesi sonucu sorumlu seyahat kavramı önemini gittikçe arttırmıştır.

Sorumlu seyahat, yeterince seyahat etmiş kişiler için, seyahatin yeni bir yoludur. Sorumlu seyahat seyahat sırasındaki davranışlarımızın gidilen yerdeki yerel insanlara, çevreye ve doğaya olan etkilerini düşünmekten geçmektedir. Seyahat edilen yerde yaşayan  topluma ve çevresine olan katkımızı ve etikelirimizi içermektedir. Sürdürülebilir seyahatten kendisini ayıran özelliği ise, bireysel olarak seyahatimizdeki sorumluluklarımızı kapsamasıdır.

Sorumlu seyahat gidilecek olan yerdeki kültürün incelenmesi, davranışları, kıyafetleri irdemelekle, değer yargılarının öğrenilmesi ve çevresel yapısının araştırlımasıyla başlar. Bu şekilde sorumlu seyahat için ilk adımı atmış olabilirsiniz.

Bu konularda çok ciddi araştırmalar ve yatırımlar yapılmaktadır. Sorumlu seyahat hem seyahate çıkanlar açısından hem de hizmet verenler açısından mutlak suretle değerlendirilmektedir. 
Seyahat edenler açısından bakıldığında;

 Dünya’da yapılan araştırmalara bakıldığında seyahat edenlerin, çevre dostu ürünler ve hizmet sunanları tercih ettikleri açık biçimde görülmektedir. Özellikle çevreye duyarlı işletmelerin ürün ve hizmetleri satın alınmaktadır.

 Yine araştırmalar seyahat severlerin özellikle gittikleri yerlerde çevreye ve doğanın korunmasına olan katkılarını arttırdıkları ve bu kavramlar için ne yapabileceklerini araştırdıkları gözlenmiştir.
 Yeşilin ve doğayı korumanın bir trend olmadığı aksine bir yaşam biçimi olmaya başladığı kabul edilmektedir.

 2011 yılında yapılan bir araştırmada katılımcıların %93’ü seyahat ve tur şirketlerinin çevreci olmaları gerektiğini söylemişlerdir. Bu çalışmada yer alanların %53’üde otel ve tatil seçimlerinin, çevreye duyarlı olunup olunmadığından etkilendiğini belirtmişlerdir.

 2012 yılında yapılan bir araştırmada ise katılımcıların %71’i bir sonraki seyahatlerini çevre dostu otellerde geçirmek istediklerini ortaya koymaktadır.

Turizm işletmeleri açısından bakıldığında;
 İşletmelerin sürdürülebilir ve daha yeşil bir çevreye daha duyarlı hale geldiklerini ortaya koyan araştırmalarda ayrıca işletmelerin doğa dostu, çevreci gibi uluslararası birçok sertifikayı elde etmek adına çalışmalar dürdürdükleri görülmektedir.
 
 Ayrıca çevre dostu olan müşterilerin de bu konudaki talepkar yaklaşımlarını desteklemek ve müşterileri etkilemek adına da çok ciddi faaliyetler gerçekleştirmektedirler.

 Yine bir araştırma çevreci yaklaşımlara yönelen işletmelerin diğer işletmelere göre ticari anlamda da sıçramalar yaptığını göstermişlerdir.

 Turizm İşletmeleri yeşil pazarlama, çevre dostu faaliyetlerini yönetecek departmanlar kurmaktadır. Bu departmanların yöneticilerine ve elemanlarına her anlamda eğitimler verdirmektedir.
Destinasyon açısından bakıldığında ise;

 Seyahat severler ve turizm işletmeleri gibi artık şehirler, bölgeler, kasabalar vb tüm yerler çevre dostu ve yeşili koruma adı altında çevre dostu olmak için çaba sarfetmeye başlamışlardır.
 Ekosisteme katkı sağlayabilmek adına programlar üretmekte ve bu çalışmaları sertifikalaştırarak tanıtımlarını gerçekleştirmektedirler.

 Özellikle sorumlu seyahat edenlerin ilgisini çekecek düzeyde çevreye duyarlı hale gelmekte ve yatırımlarını bu konularda yoğunlaştırmaktadırlar.

 Bir ürün gibi herhangi bir yerin çevre duyarlılığı göstermesi, orta ve uzun vadede daha popüler bir yer olunmasına katkı sağlayacak bu da ilgili destinasyonun kalkınmasında önemli bir rol oynayacaktır.

 

 

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00