•  

  Online erken rezervasyon yapmak için | tıklayın |

 •  

  Amatör ya da profesyonel kayak sporu yapmak veya sadece karla kaplı zirvelerin tadını çıkarmak için | Kayak Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Hafta sonlarınızda, dinlenmek istediğinizde ya da özel günlerinizde, kente yakın | Doğa Otelleri | Tatil Pusulası'nda

 •  

  Yeryüzüne çıkan her bir damla termal su ile sağlık ve güzellik kazanın.
  | Termal Oteller |  Tatil Pusulası'nda

 •  
  Tatil hakkında aklınıza gelmeyen en faydalı konular, tanıtım yazıları ve daha birçok içerik Tatil Pusulası Blog sayfasında

Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın 10 Altın Kuralı

Aslında hayatımızda çok sık kullandığımız “Pazartesi Sendromu”, tahmin ettiğimizden çok daha ciddi bir sorundur. Amerika’da yapılan bir araştırmada çalışanların sabah 11:16’ya kadar yüzlerinin gülmeye başlamadığını, yine Amerika’da yapılan bir başka araştırmada insanların “sabah sendromu” hashtag’lerini en çok Pazartesi günleri tweetlediklerini ve Japonya’da yapılan bir araştırmada da intiharların en fazla Pazartesi günleri gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Üstesinden gelinmediği takdirde ciddi stresler ve depresyona kadar giden mutsuzluklara sebebiyetler verebilen bir sorundur aslında. Peki bu sendromdan kurtulmak mümkün müdür? Tatil Pusulası sizlere bu konuda bazı ipuçları veriyor:

1. Hafta Sonunu İyi Geçirin.
Pazartesi sabahları ilk iş günü ve rutine geri dönüş stresini yaşamak istemiyorsanız kesinlikle hafta sonunuzu iyi geçirmelisiniz. Hafta sonu gereğinden çok fazla uyumayın ve saatlerinizi yatakta geçirmeyin. Gerek evde gerekse dışarıda mutlaka kendinize bir program yapın. Arkadaşlarınızla buluşun, sevdiklerinizle bir program yapın, yapmayı sevdiğiniz şeyleri planlayın. Yapılacak en büyük hata hafta sonunu aşırı uyumakla ve hiçbirşey yapmamakla geçirmektir. Elbette hafta sonu daha fazla uyumak isteyeceksiniz ama lütfen öğle yemeğine uyanıp ritminizi bozmayın.

2. Sadece Hafta Sonları için Yaşamayın.
Hayatımız sadece hafta sonlarından ibaret değildir sakın unutmayın. Elbetteki tatil olması sebebiyle hem dinlenmek hem de eğlenmek adına bu günler çok değerlidir. Ama hafta içi de kendimize vakitler ayırabiliriz. Hafta arasında da mutlaka organize olup sosyal olunması gerekiyor. Her şeyi hafta sonuna sıkıştırmazsak, bu durumda Pazartesi gününe daha az yorgun uyanırız. Yapılan bir araştırma insanların en çok yoruldukları günün Pazar olduğunu göstermektedir. Hafta içerisine yayılmış olan bazı organizasyonlarımız, bizleri hafta sonu konusunda daha farklı bir anlayışa itecektir.

3. Hafta Sonları Doğru Beslenin.
Yapılan hatalardan bir tanesi de hafta arasındaki beslenme rutinimizi hafta sonu katletmemizdir. Fast food, aşırı kalorili ve yağlı yiyecekler, sağlıksız besinlerle hafta sonları metabolizmamızı bozarız. Bu da ritmimizi kaybetmemize sebep olur. Daha fazla uyku ihtiyacı ve daha az hareketle boşa harcanmış bir hafta sonu da cabası. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye çok daha fazla özen göstermeliyiz. Hele bir de hafta arası iş yoğunluğu, okul, dersler hangi sebepten olursa olsun çok sağlıklı beslenemdiğimizi düşünürsek, hafta sonları vücudu yenileme, daha dinç kalma ve daha enerjik olma adına bir fırsattır.

4. Özellikle Pazar Günleri Çok Geç Uyanmayın.
Tabi ki hafta sonu, hafta arasında  iş ve okul için uyandığınızdan daha geç uyanacaksınız ama bu fark 3-4 saat olmasın lütfen. Yapılan bir araştırma yine Pazar günleri geç kalkanların günü daha az enerjiyle geçirdiklerini, daha az aktiviteye katıldıklarını ve Pazartesine daha yorgun uyandıklarını göstermiştir. Özellikle Pazar günleri hafta içindeki ritminize yakın saatlerde uyanıp, yine hafta içi ritmine uygun saatlerde de yatın. Bu şekilde bir sonraki günkü ritminize yakın hareket etmiş olursunuz. Bu da Pazartesine olan adaptasyonunuzu üst seviyelere çekecektir.

5. Bir Sonraki Hafta Sonuna Odaklanarak Motive Olun.
Hafta başlangıcı sendromu yaşıyorsanız gelecek hafta sonu ile alakalı planlar yapmayı başlayın, bu sizleri motive edecektir. Özellikle birlikte geçireceğiniz insanlarla fikir alışverişlerinde bulunmak motivasyonunuzu ve heyecanınızı arttıracaktır. Bu şekilde yapılan bir planlama hem hafta sonuna organize olmanızı sağlayarak program üretme adına zaman kaybını önleyecek, hem de hafta sonu belirlenmiş bir program nedeniyle üzerinizde bir baskı hissetmeden hafta sonunu bekleyebileceksiniz.

6. Hafta İçinde Yapılması Gerekenleri Hafta Sonuna Yayın.
Hafta başında yaşanan en büyük streslerden bir tanesi de yapılacak işlerin, ödevlerin ve derslerin birikmesi sonucu planlama sırasında yaşanmaktadır. Bu stres nedeniyle hafta başına başlangıcı yapamayız ve bu da üzerimizdeki baskıyı arttırır. Bu nedenle hafta sonu 1-2 saat de olsa mutlaka hafta başındaki işlerimizden, ödevlerimizden bazılarını yapalım ki haftaya daha rahat başlayabilelim. Birikmiş iş ve ödevler üzerimizde çok büyük bir baskı yaratır unutmayalım. Mesela bir ulaşım aracında, bir kafede veya bir bankta bile anın tadını çıkartırken belki bir iki yükü üzerimizden atabiliriz. Bir ödevi bitirebilir bir araştırmayı sonlandırabiliriz.

7. Pazartesi Gününe Kesinlikle Doğru Başlayın.
Eğer mümkünse Pazartesi gününe her zamankinden biraz daha  erken (10-15 dakika) başlayın.  En çok hata yapılan bir diğer konu ise, Pazartesi günleri uyanma sırasında, saati gereğinden fazla ertelememizdir. Bu erteleme sırasındaki kesik uykular, dinlenmekten ziyade yorgunluk yaratmaktadır. Ayrıca güne kendimizi hazırlama konusunda bize zaman kaybettirir ve zamanı yakalama üzerimizde strese sebep olur. Stresin en fazla olduğu iş veya okul günü kendimize daha fazla zaman tanımalıyız ki, güne en basit baskıyı azaltarak başlayabilelim.

8. Pazartesi Sabahı Kendinizi Ödüllendirin.
Özellikle Pazartesi sendromundan kurtulmak adına ilk güne kendinizi ödüllendirerek başlayın. Çikolata, en sevdiğiniz içecek, kahvaltıda en sevdiğiniz yiyecekle güne başlamak sizi mutlu edecektir. Bu küçük ödülden kendinizi mahrum etmeyin ve kendinizi ilk güne motive edin. Ayrıca Pazartesi kahvaltısını sakın unutmayın. Hafta arası kahvaltı alışkanlığınız yoksa bile bunu yapın. Unutmayın güne kahvaltıyla başlamak metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına ve enerjik olmasına yardımcıdır. Protein ağırlıklı beslenme konusunda ısrarcı olun. Karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme sizi daha da yorgun hissettirecektir.

9. Pazartesi Sabahı Mutlaka Duş Alın.
Sabahları duş alma alışkanlığınız yoksa bile Pazartesi günleri bunu yapın. Aldığınız duş ile tazelenecek, ferahlayacak, uykunuzu açacak ve güne tertemiz ve dinamik başlangıç yapacakasınız. Özellikle de ılık/soğuk arası bir duşu tercih edin; unutmayın soğuğa yakın su cildimize yakın yerdeki damarların büzülmesine ve kanın iç organlara ilerler ve iç organlarda birikir. Bu şekilde bu bölgelerdeki kan miktarı artar. Kanın iç organlara taşıdığı oksijen miktarı sonucunda toksinler atılır, kalbimizin ritmi artar ve bu şekilde vücudumuz hemen yenilenir ve canlanır.

10. Güne Müzik ve Güneş Işığıyla Başlayın.
Uyanmak için kurduğumuz alarmlardan çıkan sesi seven yoktur malumunuz. Sizi uyandırmanızı istediğiniz sesin daha güne başlarken kalp ritminizi bozarak stres yaratmasına izin vermeyin. Güne müzikle başlayın, en sevdiğiniz müziğin olması sizler daha huzurlu ve mutlu uyandıracaktır. Ayrıca daha iyi uyku için odanızın her yerini kapkaranlık hale getirmeyin çünkü sabah uyanmanıza o kadar engel bir durumdur. Gün ışığıyla güne başlamak, uyanmanız ve kendinizi güne hazır hale getirmeniz açısından çok fayda sağlayacaktır.
 

INSTAGRAM TATİL PUSULASI

TATİL PUSULASI HAKKINDA

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına, bir diğer deyimle size en iyi tatili sağlamak için pusulanız olabilme felsefesiyle 20 senelik turizm tecrübesine sahip dinamik ekibiyle 2013 yılında kuruldu.

Sitemizde yer alan, yurt içi turlar ve oteller, yurt dışı turlar ve destinasyonlar, termal otel tatilleri ve kültür turları ile ilgili geniş ve cazip seçenekler sizi hayallerinizdeki tatile kavuşturacak.

LİSTEMİZE KAYIT OLUN

Turizm sektörünün yeni ve dinamik markası Tatil Pusulası; en uygun fiyata, en kaliteli tatili alabilmeniz adına..

ABONE OLUN

İLETİŞİM

Tatil için doğru pusula
0212 231 21 30
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 09:00 - 14:00